Ceny v českém průmyslu a zemědělství rostou

V srpnu tohoto roku v českém průmyslu vyrostly ceny o 1,4 procenta v meziměsíčním srovnání (v červenci ceny vyrostly o 1,1 procenta)- Nejvíce ceny vzrostly v oblasti stavebnictví, sféře služeb a také v zemědělství. Oznámil to Český statistický úřad.

 

Čeští výrobci zvýšili ceny kvůli zdražení kovů a kovových výrobků (růst cen o 4,9 procenta). Ve srovnání se srpnem loňského roku jsou dražsí rafinované oleje a koks.  Ne ve všech oblastech ekonomiky rostly ceny. V Česku naopak zlevnila elektřina, dopravní prostředky a plyn. Pokud bychom srovnávali s cenami v červenci, celkově ceny v průmyslu vzorstly o 0,2% a v zemědělství výrobky zlevnily o 0,9 procenta.

 

Pokud srovnáváme vývoj cen v červenci a srpnu letošního roku, vidíme zdražení ropy na světových trzích a také pokračující růst cen na mléčné výrobky. Posledně jmenované rostou celý uplynulý rok a táhnou za sebou ceny ve většině zemědělského sektoru. V metiročním srovnání zemědělští výrobci zvýšili ceny o 12,5 procent a stavitelé o 1,6%. Tržní cena ve sféře služeb také vzrostla – o 1,6 procenta.

 

Nárůst cen výrobců nemůže nemít vliv na cenách pro koncové uživatele. Obyvatelé Česka se musí připravit na to, že v nejbližší době potraviny nezlevní. Ke konci roku se růst cen výrobců má zastavit. To se týká jak průmyslu, tak zemědělství. Celkově ceny začnou růst znovu v první polovině roku 2018. Myslí si to hlavní ekonom společnosti Generali Investments Radomír Jač.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz