Dohoda o zjednodušení vízového režimu mezi Běloruskem a Evropskou unií

Běloruská vláda se těší na podpis dohody o zjednodušení vízového režimu s Evropskou unií letos na podzim. Uvedl to dnes premiér Sergej Rumas na setkání s vedoucí delegace EU v Bělorusku Andrea Victorin u příležitosti ukončení její diplomatické mise v Bělorusku. “Myslím, že z naší strany do podzimu dokončíme všechny domácí postupy pro koordinaci dokumentu. Opravdu doufám, že na podzim bude podepsána dohoda. Běloruská strana udělá vše pro to, aby tato událost proběhla,” řekl Sergej Rumas.

Šéf vlády poděkoval Andrea Victorin za její osobní příspěvek k rozvoji dobrých vztahů mezi Běloruskem a Evropskou unií. “Za poslední čtyři roky pozorujeme znatelný pokrok v našich vztazích a údaje o rostoucím obchodu to také ukazují,” uvedl předseda vlády. Za pomocí Evropské unie bylo zahájeno několik projektů, včetně projektu MOST* a twinningového projektu**.

Mezi priority interakce mezi vládou a EU patří dokončení jednání o přistoupení Běloruska k Světové obchodní organizaci a rozvoj úvěrové a investiční spolupráce s evropskými institucemi. Bělorusko plánuje dokončit všechna jednání o připojení k organizaci na ministerské schůzce WTO v červnu 2020 v Kazachstánu.

V oblasti úvěrové a investiční spolupráce se Bělorusku také podařilo vybudovat dobré vztahy s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Evropskou investiční bankou.

 

Zdroj: https://www.belta.by/politics/view/pravitelstvo-belarusi-rasschityvaet-na-podpisanie-vizovogo-soglashenija-s-es-osenjju-357386-2019/

 

* MOST – pomoc při navazování kontaktů mezi občany Běloruska a zeměmi Evropské unie.

** Twinningový projekt je nástrojem Evropské unie, jehož cílem je podpora přímé interakce mezi vládními orgány zemí EU a partnerskými zeměmi nebo příjemci.